Imieniny: Albina, Antonina, Dawid, Radosław
<<< KOŚCIOŁY > INFORMACJE
[ pokaz spis ]
Kościółek w Lasku Mogilskim

     
Foto: kaplica w Lasku Mogilskim - zdjęcie zrobione przez Waldemara Cyganika w 1975 r.

Lasek Mogilski stanowi pozostałość po dawnych lasach i polach uprawnych, które tworzyły tzw. Ziemię Św. Wacława i do XIII w. stanowił rodową własność biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża. Przez następne wieki był własnością klasztoru Cystersów ale nie mogilskich lecz z Koprzywnicy, starszego, położonego na Nizinie Nadwiślańskiej w obecnym powiecie tarnobrzeskim. Dopiero w 1939 r. odsprzedany klasztorowi Cystersów w Mogile. Nie na długo, bo w 1950 r. obszar ten został upaństwowiony.
     Kaplica drewniana, stojąca na skraju południowo-zachodniej części lasku, powstała w 1947 roku z inicjatywy Tadeusza Lamota z Krakowa jako wotum wdzięczności za ocalenie dawnej stolicy Polski podczas drugiej wojny światowej. Ofiary na budowę kościółka przekazali mieszkańcy Krakowa a budowniczym był cieśla Jan Figlarz z Łęgu. W ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej pochodzący z Mogiły. Kaplica obsługiwana jest przez O. Cystersów z Mogiły.
W 1973 r. wandale uszkodzili obraz Matki Boskiej umieszczony nad drzwiami do kaplicy.

W 1983 r. , z uwagi na zniszczenie dachu i konstrukcji drewnianej, kościółek trzeba było rozebrać. Mieszkańcy Mogiły i Łęgu w czynie społecznym wybudowali w tym samym miejscu nową, większą kaplicę, zachowując proporcjonalnie kształty poprzedniej.

Foto: - Kościółek w Lasku Mogilskim - czerwiec 2002 - fotografia ze zbiorów autora strony - AŁ

Czytaj też w dziale "Artykuły prasowe" artykuł "Opowieści Lasku Mogilskiego"


: Reklama : Patronat : Autorzy : Copyright 2004 - 2009 © NHMZ : v3.3 :