Imieniny: Aleksander, Bazyli, Bernardyn, Krystyna
<<< SZCZEGÓLNIE POLECAM
[ pokaz spis ]
Wyciąże - dom przy ul. Jeziorko - Pani Aleksandra Nowak
Informacje przekazała Pani Aleksandra Nowak (83 lata) - czerwiec 2004 r.
Foto: Policjanci przed posterunkiem w Wyciążach - zdjęcie ze zbiorów rodzinnych Pani Aleksandry Nowak

Dom przy ul. Jeziorko 2 (dawniej ten odcinek drogi aż do cmentarza w Ruszczy nosił nazwę ul. Wyciąskiej) został wybudowany w 1914 r. przez ówczesnego właściciela Wyciąży (Wodzicki?), który chcąc uniknąć poboru do wojska austriackiego w 1914 roku postawił na skrzyżowaniu dróg dom z przeznaczeniem dla celów publicznych. Mieścił się tu posterunek policji oraz poczta. Wcześniej w tym miejscu stała karczma ale Pani Aleksandra nie wie, czy została rozebrana czy już jej nie było w momencie budowy domu. W ogrodzie podobno są jeszcze pod wierzchnią warstwą ziemi ślady jej fundamentów.

Posterunek policji był w tym budynku aż do wybuchu II wojny światowej. Ostatnim komendantem był tu Józef Rygiel - ojciec Pani Aleksandry.

Foto: Młodzież wyciąska w 1930 r. - zdjęcie ze zbiorów rodzinnych Pani Aleksandry Nowak

Mniej więcej w tym samym czasie stanął przed domem krzyż drewniany z żeliwnym Chrystusem. Postawili go w podzięce za powołanie kapłańskie, mieszkańcy wsi a może rodzice młodzieńca z Wyciąży, który "poszedł na księdza".

Foto: Dom przy ul. Jeziorko 2 - czerwiec 2004 r., foto AŁ


Antoni Łapajerski
/czerwiec 2004/
Zniszczony zębem czasu nie przetrwał - był wymieniony na nowy ale i ten się nie zachował. Obecnie, od kilku lat, stoi w tym miejscu krzyż stalowy. Jedynie Chrystus z pierwszego krzyża pozostał ten sam.Foto: Krzyż stalowy przed domem przy ul. Jeziorko 2 - czerwiec 2004 r., foto AŁ


: Reklama : Patronat : Autorzy : Copyright 2004 - 2009 © NHMZ : v3.3 :