Imieniny: Aleksander, Bazyli, Bernardyn, Krystyna
<<< KAPLICZKI > FOTOGALERIA > KUJAWY
foto
: info :
krzyż betonowy - ul. Popielnik 1935

Tu na Kujawach, w 1931 roku, miała miejsce katastrofa samolotu wojskowego, z której w sposób cudowny ocaleli dwaj piloci z pułku stacjonującego na lotnisku Rakowice - Czyżyny. Na pamiątkę tego wydarzenia jeden z pilotów - Władysław Polesiński, ufundował duży drewniany krzyż. Postawienie i poświęcenie krzyża odbyło się w listopadzie 1935 r.
Krzyż drewniany stał tuż przy wale wiślanym przez co narażony był na zniszczenie w czasie powodzi. Dwukrotnie porywały go wezbrane wody Wisły. Po powodzi w 1997 r. był tak zniszczony, że postanowiono zamienić go na betonowy. Inicjatorem wykonania nowego krzyża był Pan Franciszek Wójcik, mieszkający w pobliżu, pamiętający historię katastrofy i poświęcenia krzyża. Niestety, nie zachowały się zdjęcia starego krzyża drewnianego.
Ciekawą historię pilota W. Polesińskiego oraz krzyża na Kujawach, spisaną przez Pana Waldemara Cyganika /mieszkańca Mogiły/ można przeczytać w dziale "Artykuły prasowe".
9.09.2009 odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamietniającej cudowne ocalenie Władysława Polesińskiego. Więcej zdjęć oraz opis uroczystosci też w dziale "Artykuły prasowe".
: info o zdjęciu :
zdjęcie zrobione w styczniu 2009 r.
[ Zdjęcie 1 ][ Zdjęcie 2 ][ Zdjęcie 3 ][ Zdjęcie 4 ][ Zdjęcie 5 ][ Zdjęcie 6 ][ Zdjęcie 7 ]
[ Zdjęcie 8 ][ Zdjęcie 9 ][ Zdjęcie 10 ][ Zdjęcie 11 ][ Zdjęcie 12 ][ Zdjęcie 13 ][ Zdjęcie 14 ]
[ Zdjęcie 15 ][ Zdjęcie 16 ][ Zdjęcie 17 ][ Zdjęcie 18 ][ Zdjęcie 19 ][ Zdjęcie 20 ][ Miniatury ]
[ Dodaj komentarz ][ Pokaż komentarze ]


: Reklama : Patronat : Autorzy : Copyright 2004 - 2009 © NHMZ : v3.3 :