Imieniny: Czesław, Fryderyk, Hieronim, Seweryn, Małgorzata
<<< KAPLICZKI > FOTOGALERIA > PRZYLASEK WYCIĄSKI
foto
: info :
Matka Boża - ul. Drożyska / ul. Siejówka - 1924r.

Mała współczesna figurka Matki Bożej w gablocie ustawionej na wysokim kamiennym cokole; kapliczka otoczona tujami i ogrodzona żelaznym płotkiem.
Mieszkająca do niedawna naprzeciw kapliczki Pani Marta Walczak, od lat opiekująca się nią, przekazała kilka informacji. Kapliczkę ufundowali jej dziadkowie, Agata i Franciszek Kwater. Byli najzamożniejszymi mieszkańcami wsi (byli jednymi z kilku fundatorów szkoły w Wyciążu). W miejscu gdzie stoi obecna kapliczka murowana kiedyś stało drzewo, na nim umocowana mała kapliczka szafkowa. Jednak w czasie pożaru kapliczka trochę ucierpiała. Dziadkowie wzięli ją do domu a w miejscu drzewa postawili nową, murowaną, stojącą do dziś. Z kapliczką wiąże się pewna historia. Po przedwczesnej śmierci żony Pan Franciszek ożenił się po raz drugi, z o wiele młodszą od siebie kobietą. Nie było to szczęśliwe małżeństwo. Druga żona trwoniła majątek, a w czasie wojny zgłosiła nawet Niemcom (bezpodstawnie), że mąż ma broń. Chciała w taki sposób się go pozbyć, bo za to groziła śmierć. Kobieta która znała język niemiecki wyjaśniła okupantowi całą sytuację. To, że uwierzył i darował życie panu Franciszkowi uznane zostało za cud. Mieszkańcy przypisywali to Matce Boskiej z ufundowanej przez Franciszka Kwatera kapliczki.

Starą kapliczkę szafkową zdjętą kiedyś z drzewa Pani Marta oddała w ręce konserwatora dzieł sztuki. Po profesjonalnym odnowieniu wygląda jak mały ołtarzyk.
: info o zdjęciu :
zdjęcie zrobione w maju 2010 r.; majówka przy kapliczce
[ Zdjęcie 1 ][ Zdjęcie 2 ][ Zdjęcie 3 ][ Zdjęcie 4 ][ Zdjęcie 5 ][ Zdjęcie 6 ][ Zdjęcie 7 ]
[ Zdjęcie 8 ][ Zdjęcie 9 ][ Miniatury ]
[ Dodaj komentarz ][ Pokaż komentarze ]


: Reklama : Patronat : Autorzy : Copyright 2004 - 2009 © NHMZ : v3.3 :