Imieniny: Ilona, Jerzy, Wojciech
<<< KAPLICZKI > FOTOGALERIA > CZYŻYNY
foto: info :
Matka Boska Niepokalana - al. Jana Pawła II /d. Monopol Tytoniowy, obecnie Philip Morris Polska/ - 1945

Ukryta wśród drzew parku wokół budynków zakładów tytoniowych stoi tu już ponad 60 lat. Ufundowana przez pracowników Monopolu Tytoniowego w 1945 roku, autor nieznany. Poświęcona była przez Arcybiskupa Metropolitę Krakowskiego Adama Sapiechę.
Figura Matki Boskiej wykonana jest w formie odlewu betonowego, pomalowana. Stoi na wysokim czworobocznym filarze wykonanym z piaskowca. Na frontowej ścianie nieco szerszego cokołu wykuty w kamieniu napis: BŁOGOSŁAW NASZEJ PRACY. Na bokach filara, na całej wysokości, znajdują sie po cztery pionowe półokrągłe wyżłobienia (kanelury). Pozostała powierzchnia filara posiada drobne poziome żłobkowania. Wokół głowy figury znajduje się aureola z umieszczonymi w niej siwcącymi na niebiesko lampkami. Na czołowej ścianie filara zawieszona jest na wysięgniku lampa.
W 2004 roku konserwację kapliczki przeprowadził Artur Godlewski z Firmy Konserwatorskiej Piotra Białko. W ramach prac renowacyjnych całość odczyszczono, ubytki kamienia uzupełniono masą sztucznego kamienia, figurę pomalowano farbami firmy Ispo. Wykonano też modernizację instalacji elektrycznej oświetlenia kapliczki.

: info o zdjęciu :
zdjęcie zrobione w lutym 2006 r. przez Rafała Saneckiego z PM
[ Zdjęcie 1 ][ Zdjęcie 2 ][ Zdjęcie 3 ][ Zdjęcie 4 ][ Zdjęcie 5 ][ Miniatury ]
[ Dodaj komentarz ][ Pokaż komentarze ]


: Reklama : Patronat : Autorzy : Copyright 2004 - 2009 © NHMZ : v3.3 :