Imieniny: Czesław, Fryderyk, Hieronim, Seweryn, Małgorzata
<<< KAPLICZKI > FOTOGALERIA > GÓRKA KOŚCIELNICKA
foto: info :
krzyż drewniany - ul. Sawy Calińskiego / Podbiałowa - 1945 r.

Krzyż drewniany ustawiony na zakończenie wojny w 1945 r., w miejscu poprzedniego, z końca XIX w. Nad ukrzyżowanym Chrystusem baldachim z blachy. Wokół krzyża metalowe proste ogrodzenie. Ze starego drzewostanu pozostała jedna lipa. Krzyż stoi na dawnej grobli stawów dworskich. Mieszkająca przy ul. Sawy-Calińskiego 54 Helena Nowak pamięta, że w ostatnich dniach II wojny światowej, gdy do Górki Kościelnickiej dotarli Rosjanie, broniący się Niemcy podpalili zabudowania przy drodze. Spłonęło wtedy kilka domów i stodoła, stojące po zachodniej stronie drogi, na odcinku od dzisiejszej ul. Ostafina w kierunku kościoła. Spłonął też stary drewniany krzyż wraz z otaczającym go drewnianym płotkiem. Mieszkańcy postawili w tym samym miejscu nowy krzyż, upamietniając to wydarzenie wyrytą datą 1945 na belce pionowej. Wtedy też wokół krzyża postawione zostało nowe, metalowe ogrodzenie. Od kilku lat stan krzyża jest katastrofalny. Niestety drewno nie jest materiałem długowiecznym i to widać tu bardzo dokładnie. Zbutwiała belka pozioma oraz górna część belki pionowej nie stanowi bezpiecznego miejsca dla wizerunku Ukrzyżowanego Chrystusa. Na pewno przyczyniły się do tego nisko rosnące, niepodcinane gałęzie sąsiedniej lipy. Całość wymaga pilnej interwencji. Krzyż stoi na gruncie stanowiącym własność Skarbu Państwa. Może więc uda się uzyskać wsparcie finansowe z budżetu Urzędu Miasta Krakowa. Może pomogłaby informacja o włączeniu się mieszkańców w takie działania, choćby przez deklarację zmontowania krzyża gdyby Miasto sfinansowało zakup odpowiednio zaimpregnowane drewna. Pozostaje więc inwencja mieszkańców Górki Kościelnickiej, którzy być może, jak przed 65. laty, wykażą się wspaniałą inicjatywą i zrobią pierwszy krok.
/grudzień 2010/

Wiosną 2012 r., z inicjatywy proboszcza, ks. Stanisława Palichleba, stary krzyź drewniany został wymieniony. Nowy odwzorowano pokazując datę postawienia pierwszego krzyża w tym miejscu.
: info o zdjęciu :
zdjęcie zrobione w marcu 2012 r.; Jest to już stan krytyczny tego krzy ża, a przecież przynajmniej raz w tygodniu przechodzą koło niego wierni idąc do kościoła w Górce Kościelnickiej. Jest jednak nadzieja, że jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi 2012 r. będzie wyminiony - taką informację przekazał mi ks. Proboszcz Stanisław Palichleb, który zamówił już drewno na nowy krzyż.
[ Zdjęcie 1 ][ Zdjęcie 2 ][ Zdjęcie 3 ][ Zdjęcie 4 ][ Zdjęcie 5 ][ Zdjęcie 6 ][ Zdjęcie 7 ]
[ Zdjęcie 8 ][ Zdjęcie 9 ][ Zdjęcie 10 ][ Zdjęcie 11 ][ Zdjęcie 12 ][ Zdjęcie 13 ][ Zdjęcie 14 ]
[ Zdjęcie 15 ][ Zdjęcie 16 ][ Zdjęcie 17 ][ Miniatury ]
[ Dodaj komentarz ][ Pokaż komentarze ]


: Reklama : Patronat : Autorzy : Copyright 2004 - 2009 © NHMZ : v3.3 :