Imieniny: Adolf, Tymon, Włodzimierz, Konrad, Leon, Leonia, Tytus
<<< SZCZEGÓLNIE POLECAM
[ pokaz spis ]
JEST JESZCZE JEDNA KAPLICZKA W RUSZCZY
z cyklu "Zabytki Nowej Huty"

Po publikacji w Dzienniku Polskim na temat strony NHMZ skontaktował się ze mną Pan Leszek Gołyźniak z Ruszczy. Przekazał rewelacyjną wiadomość: jest kolejna kapliczka na terenie Nowej Huty. Niestety, trochę zapomniana i w nienajlepszym stanie.

Ta kapliczka to kamienny postument z piaskowca, pierwotnie zwieńczony żeliwnym krzyżem. Obecnie krzyż odpadł od kamiennej podstawy.
Stała kiedyś na gruntach kościelnych, przy skrzyżowaniu dróg Ruszcza - Węgrzynowice i Wadów - Kościelniki. W jej otoczeniu rosły 4 jesiony. Obok kapliczki było boisko sportowe.
Na początku lat 60-tych zaczęto rozbudowywać węzeł kolejowy w Ruszczy. Powstawały kolejne tory do kombinatu Huty im. Lenina, drogę przesunięto budując tunel pod torami. Przydrożną kapliczkę trzeba było usunąć. Przewieziono ją na furmance do ogrodu przykościelnego i postawiono w północno-zachodnim narożniku, od strony ul. Jeziorko. Kilka lat temu przewróciła się i tak leży w krzakach do dziś. Wymaga pilnej interwencji konserwatora dzieł sztuki.

Są jeszcze w miarę czytelne napisy:
(NA) WIĘKSZĄ CZEŚĆ
(I) CHWAŁĘ BOGU
(NA) RATUNEK DUSZ
(W) CZYŚCU CIERPIĄCYCH
(P)ROŚ O ZDROWAŚ
(CZYT)AJĄCY PRZECHODNIU
--------------
(FUN)DATOROWIE
MICHAŁ
(FRAN)CISZEK I WIKTORYA
(W)ARCHAŁOWIE
16 MAJA
(ROK)U 1890.

Mam nadzieję, że znajdą się środki finansowe w tegorocznym budżecie miasta na renowację tej zabytkowej kapliczki w Ruszczy.

Antoni Łapajerski
/marzec 2009/

Inne zdjęcia w fotogalerii w dziale KapliczkiPoniżej: Kapliczka na mapie okolic Krakowa z 1909 r. oraz na topograficznej z 1954 r, czyli z okresu przed budową węzła kolejowego w Ruszczy

/marzec 2009/
: Reklama : Patronat : Autorzy : Copyright 2004 - 2009 © NHMZ : v3.3 :