Imieniny: Rozalia, Edwin, Franciszek, Konrad, Rosława, Rozalia
<<< HISTORIA STRONY
Od kilku lat fotografuję przydrożne kapliczki, krzyże, wiekowe kościółki stojące z dala od głównych szlaków, stare, niekiedy XIX wieczne, drewniane domy wiejskie i inne osobliwe zabytki architektury. Moje zbiory zdjęć nie mają może walorów artystycznych ale na pewno są dokumentacją pewnych stanów zachowania szybko niszczejących zabytków kultury polskiej, oraz drewnianej zabudowy miast i wsi. Niejednokrotnie bowiem porównując zdjęcia tego samego obiektu robione w odstępie kilku lat, uświadamiam sobie że już odkruszył się jakiś fragment kamiennej rzeźby w kapliczce lub zniknął drewniany Chrystus z krzyża. Bywa i tak, że wracając do miejsca, w którym stał kiedyś stary dom zastaję puste miejsce.

Prawdopodobnie wszystkie te zdjęcia jeszcze długo pozostawałyby w segregatorach gdyby nie kolega - Jurek Spisak, który zachęcił mnie do pokazania zdjęć w internecie oraz przyczynił się do utworzenia strony o Nowej Hucie. Tą drogą pragnę mu bardzo podziękować za bezinteresowną pomoc w jej redagowaniu.
Współautorem strony NHMZ, tzw. "webmasterem", który opracował informatyczną jej część, jest Krzysiek Król.

"Odpalenie" nastąpiło 16 maja 2004 roku. Dzień ten jest świętem Jana Nepomucena, do którego mam osobisty sentyment i którego figurka stoi na mojej działce (poza Krakowem). Ten XIV-wieczny czeski święty jest bardzo popularny w przydrożnych kapliczkach Polski południowej. Najczęściej spotkać go można przy mostach i na brzegach rzek, gdzie chroni domostwa i pola przed powodzią. Nie zabrakło go również w Nowej Hucie. Są dwie stare kapliczki z tym świętym, obie w Mogile. Ich usytuowanie świadczy o tym, jak daleko kiedyś sięgały rozlewiska Wisły.

Antoni Łapajerski
Maj, 2004 r.

PS.1

To zdjęcie było wykorzystane w logo strony NHMZ do sierpnia 2005 r. Przedstawia ono wierzby na łąkach w Wyciążach, zrobiłem go zimą o zachodzie słońca – to też obraz Nowej Huty. W drugiej edycji naszej witryny w logo pokazały się, jako ikony, zdjęcia bardziej oddające jej charakter. Obecnie (od marca 2006 r.) "zeszły one niżej" a do logo wraca widok wierzb. Jest w nich coś sentymentalnego. W Nowej Hucie, kojarzonej z krajobrazem przemysłowym i wielkomiejskim, zaskakują mnie jeszcze takie widoki jak ten zimowy pejzaż znad Dłubni, który jest obecnie w logo strony NHMZ.

Osoby zainteresowane mogą poniżej zobaczyć jak strona www.nhmz.go.pl wyglądała kiedyś ...
1. pierwsze kroki
2. troszkę poważniej
3. tutaj nie jest szaro!!

PS.2
Z przyczyn od nas niezależnych, od stycznia do marca 2006 roku, strona "Nowa Huta mniej znana" była niedostępna. Portal FOXNET, na którym mieliśmy wykupiony serwer, niestety zawiódł nas i straciliśmy całą bazę danych. Jej odbudowa trochę musiała potrwać. Mamy nadzieję, że nie utraciliśmy naszych sympatyków i gości, których ponownie zapraszamy do odwiedzania nhmz.go.pl.

Marzec, 2006 r.


: Reklama : Patronat : Autorzy : Copyright 2004 - 2009 © NHMZ : v3.3 :