Imieniny: Józef, Bogdan, Aleksandryna
<<< CO NOWEGO
27.09.2015 21:22
W swoim domowym archiwum odnalazłem czarno-białe zdjęcia kapliczek i drewnianych domów w Nowej Hucie z początku lat 80 ub.wieku a nawet z 1976 r. Zapraszam do Fotogalerii Kapliczki/Czyżyny, Krzesławice, Pleszów oraz Architektura drewniana/Domy/Krzesławice. Proszę też zwrócić uwagę na dodane zdjęcie z 1976 r. kaplicy w Lasku Mogilskim - Architektura drewniana/Kościoły/Lasek Mogilski. Niby podobna a jednak była mniejsza. Obecną kaplicę zbudowano w 1986 r. a prace wykończeniowe trwały jeszcze wiele lat później. Poświęcenie rozbudowanej kaplicy odbyło się 4 września 1994 r. Całą historię kaplicy w Lasku Mogilskim można poznać na stronie internetowej Mogilskich Cystersów.
07.05.2015 20:02
O zagrożeniach dla Kopca Wandy, związanych z budową trasy S7, napisał w swoim pierwszym numerze „Tygodnik Nowa Huta”. Podejmując ten temat wysłałem list do redakcji ze swoimi spostrzeżeniami. Ponieważ w TNH wydrukowano tylko część mojego listu, pełną treść oraz zdjęcia przedstawiam w dziale „Artykuły prasowe” NHMZ. Zamieszczam też zdjęcia zdewastowanego granitowego cokołu pomnika stojącego na szczycie Kopca Wandy. Cóż, ani oświetlenie ani monitoring nie zapobiegły zniszczeniom.
02.05.2015 0:03
Historia kapliczki odnalezionej przed kilku laty w ogrodzie plebani kościoła w Ruszczy ma swój finał. Została odnowiona i postawiona w centrum Ruszczy. Zdjęcia i uzupełniony opis w dziale KAPLICZKI.
19.01.2015 10:07
Kontynuując przedruki z przedwojennych gazet, dodałem wyszukany i przesłany przez Tadeusza Drabanta artykuł z Ilustrowanego Kuriera Codziennego z maja 1915 r. o pożarze młyna w Bieńczycach.
25.12.2014 19:18
Po dodaniu w dziale "Artykuły prasowe" przedruku z Głosu Tygodnika Nowohuckiego tekstu Jagody Jurczyk-Motyl o wybuchu amunicji w Mogile w 1917 r. skontaktował się ze mną Pan Tadeusz Drabant, proponując zamieszczanie jako uzupełnienie tematu, odszukanych przez siebie w Bibliotece Cyfrowej, artykułów z prasy krakowskiej z tamtego okresu. Myślę, że to dobry pomysł, który zamierzam wykorzystywać w następnych materiałach mówiących o wydarzeniach historycznych z terenów dzisiejszej Nowej Huty.
02.11.2014 23:12
Po kilkuletniej przerwie, ZIKiT wznowił w 2014 r. finansowanie konserwacji zabytkowych kapliczek przydrożnych na terenie Krakowa. W tym roku na terenie Nowej Huty odnowiono już kapliczki przy ul. Rusieckiej w Ruszczy oraz przy ul. Nadbrzezie/Suchy Jar w Pleszowie. W trakcie konserwacji jest kapliczka przy ul. Fatimskiej w Bieńczycach. Komisyjny odbiór kapliczek w Ruszczy i Pleszowie miał miejsce w dniu 31.10.2014 r. Kilka zdjęć z tego dnia w folderze KAPLICZKI/Fotogaleria. Więcej na temat konserwacji obu obiektów wkrótce w folderze POCZYTAJ.
24.05.2014 16:25
Zacząłem bardziej zwracać uwagę na detale w architekturze drewnianych domów - wsporniki, wycinane deski w gankach i na szalunkach ścian (tzw. ornament laubzegowy > patrz wyjaśnienie w słowniczku). Szczególnie dużo zachowało się tych elementów w domach w Wyciąży, ale można też jeszcze znaleźć je w domach w Mogile, Krzesławicach, Luboczy, Grębałowie. Zapraszam do Fotogalerii.
07.01.2012 17:08
Po trwającej 16 miesięcy konserwacji, w grudniu 2011 r. barokowa brama /dawna dzwonnica/ wróciła przed kościół św. Bartłomieja w Mogile.. Informacje o pracach konserwatorskich oraz zdjęcia sprzed i po konserwacji dzwonnicy w folderze "Szczególnie polecam".
23.10.2011 0:54
W dziale POCZYTAJ / Przedruki z książek, kolejny rozdział poświęcony DZIEJOM PARAFII RUSZCZA pisanym przez ks. Piotra Maroszka - Parafia rusiecka w czasie II wojny światowej i w okresie stalinizmu (1939 – 1956). W kolejności jest to rozdział IX lecz na prośbę autora umieszczony został jako VIII a Dzieje Łuczanowic znalazły się tu jako ostatni Rozdział IX.
To ksiądz Piotr Maroszek jest fundatorem nowej kapliczki w Dojazdowie, której opis zamieszczony został w czerwcu br. w dziale POCZYTAJ / Szczególnie polecam. Ufundował ją w rodzinnej wsi z okazji swoich święceń kapłańskich.
09.10.2011 15:55
W sobotę 17 września 2011 r., w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego oraz programu tegorocznej akcji „Zajrzyj do Huty”, w kościele św. Bartłomieja w Mogile miało miejsce wręczenie nagrody Gran Prix „Europa Nostra” Szymonowi Modrzejewskiemu. Szymon Modrzejewski to postać niezwykła. Od ponad 20 lat zajmuje się ratowaniem opuszczonych cmentarzy różnych wyznań i kapliczek przydrożnych na terenach południowo-wschodniej Polski i zachodniej Ukrainy. Organizuje obozy konserwatorskie, w czasie których wspólnie z młodymi ochotnikami, oprócz rekonstrukcji i konserwacji zniszczonych pomników architektury religijnej, prowadzi ich inwentaryzację i dokumentację. Odnowił grobowce na ponad 110 cmentarzach ukraińskich, polskich, żydowskich i niemieckich.

Więcej informacji o Szymonie Modrzejewskim oraz zdjęcia z uroczystości wręczenia mu nagrody Grand Prix Europa Nostra, w dziale POCZYTAJ, folder „Szczególnie polecam”.
20.06.2011 0:25
Ufundowanie nowej kapliczki w Dojazdowie stało się powodem dodania tej miejscowości do portalu „NHmz”. Przedstawia figurę św. Stanisława, patrona Dojazdowa a w dziale KAPLICZKI znalazła się wraz ze starym drewnianym krzyżem.
Więcej zdjęć oraz opis uroczystości jej poświęcenia jest w dziale POCZTAJ/Szczególnie polecam.
31.12.2010 4:22
Jest w Nowej Hucie zabytek niezwykły, cenny z uwagi na swoją unikatowość, wymieniany w przewodnikach i publikacjach dotyczących małopolskiej architektury drewnianej, a jednak niedostępny na co dzień dla zwiedzających. To portal Macieja Mączki w kościele św. Bartłomieja w Mogile - najwspanialsze z XV wiecznych obramień drzwiowych, zachowanych w gotyckich drewnianych świątyniach Małopolski. Polecam nowy artykuł w dziale Architektura drewniana/Kościoły - informacje.
16.05.2010 19:43
Czasami obecny wygląd odnowionej kapliczki może zmylić w ocenie jej wieku. Tak było z kapliczką przy skrzyżowaniu ulic Wyciąskiej i Ziemiańskiej w Wyciążach. Figura Matki Boskiej stojąca w stalowej gablocie na murowanym postumencie okazała się figurą mającą ok. 80 lat. Również druga, odkryta ostatnio przeze mnie przy ul. Siejówki w niedalekim Przylasku Wyciąskim, jest też datowana na okres międzywojenny. Oprócz tych nowo dodanych kapliczek uzupełniam na bieżąco aktualne zdjęcia innych. Zapraszam do oglądania fotogfalerii.
03.05.2010 21:33
W kwietniowym i majowym "Mogilskim Krzyżu" piszę o tradycjach związanych z kapliczkami przydrożnymi - święceniu przy nich pokarmów w Wielką Sobotę oraz majówkach odprawianych przy figurach Matki Boskiej. Przedruki w "Artykułach prasowych".
15.03.2010 21:55
W marcowym numerze "Mogilskiego krzyża" piszę o dzwonkach przykapliczkowych i ich roli w życiu mieszkańców. Na terenie Nowej Huty zachował się tylko jeden - w Czyżynach, a jeszcze do niedawna był drugi w Łęgu. POCZYTAJ w dziale "Artykuły prasowe".
07.03.2010 3:08
na mapie z 1909 r. zaznaczone kapliczki i krzyże przydrożne - dzięki dużym powiększeniom łatwo można odnależć te, które przetrwły do dziś.
20.02.2010 23:21
W dziale MAPY dodałem fragmenty map z 1936 i 1944 r. udostępnionych mi przez Państwa Jadwigę i Bogdana Motylów. Jest to kilkadziesiąt nowych mapek wsi z całego obszaru obecnej Nowej Huty - od Czyżyn do Kościelnik. W "Artykułach prasowych" ciekawy artykuł Jadwigi Jurczy-Motyl o powodziach w Czyżynach.
30.12.2009 3:07
We wrześniu br. rozpocząłem współpracę z miesięcznikiem "Mogilski Krzyż" wydawanym przez mogilskich Cystersów. W dziale POCZYTAJ/Artykuły prasowe będę drukował kolejne artykuły zamieszczone w tym piśmie, poświęcone nowohuckim kapliczkom.
28.12.2009 4:04
Dziejów parafii rusieckiej ciąg dalszy. Kolejne rozdziały obejmują okres od drugiej połowy XVIII wieku do dwudziestolecia międzywojennego. Na życzenie autora, ks. Piotra Maroszka, zmieniona jest kolejność rozdziałów. Trzy dodane rozdziały przyjmują numerację od V do VII a dotychczasowy rozdział V zajmuje obecnie miejsce VIII. Życzę miłej lektury.
25.10.2009 1:09
W V rozdziale "Dziejów parafii Ruszcza" ks. Piotra Maroszka historia Łuczanowic. Tu w XVII w. koncentrowało się życie krakowskich kalwinów. Na cmentarzu dysydenckim znajduje się piąty krakowski kopiec. Zapraszam do działu POCZYTAJ, folder "Przedruki z książek".
27.09.2009 1:38
W dziale POCZYTAJ, w folderze „Przedruki z książek”, 4 część „Dziejów parafii Ruszcza do 1795 r.” ks. Piotra Maroszka. W rozdziale tym przedstawiony jest rys historyczny miejscowości należących do parafii Ruszcza do końca XVIII wieku. Były to: Branice, Chałupki, Dojazdów, Krzysztoforzyce. Mikluszowice, Ruszcza, Stryjów, Wadów, Wola Rusiecka, Wyciąże.
Polecam też wspomnienia Pana Józefa Hajto o Czyżynach - od czasów przedwojennych aż po lata 80-te XX w. Przedruk artykułu Krystyny Lenczowskiej z Głosu Tygodnika Nowohuckiego.
02.09.2009 23:28
Z małym opóźnieniem zamieszczam w dziale POCZYTAJ artykuł Wandy Trojan z Dziennika Polskiego o pilocia Władysławie Polesińskim. W dniu 9 września o godz. 15:00 odbędzie sie odsłonięcie i poświęcenie symbolicznej tablicy na krzyżu przy ulicy Popielnik (Pleszów- Kujawy), upamiętniającej historię uratowania dwóch pilotów w katastrofie lotniczej z 1931 r.
27.08.2009 23:46
Jest 3 rozdział "Dziejów parafii Ruszcza" Piotra Maroszka. W tej części: Ród Gryfitów, Jan Klemens Branicki, siedziba rodu w Branicach. Jak poprzednie dwie w dziale POCZYTAJ, folder "Przedruki z książek".
Historię kapliczki w Przylasku Wyciąskim przy ul. Drożyskiej opowiedziała mi Pani Marta Walczak. Okazuje się że obecna kapliczka miała swoją poprzedniczkę , zawieszoną na drzewie stojącym kiedyś w tym miejscu drewnianą kapliczkę skrzynkową.
19.07.2009 23:37
W dziale POCZYTAJ, w folderze „Przedruki z książek”, druga część „Dziejów parafii Ruszcza do 1795 r.” ks. Piotra Maroszka. W rozdziale tym autor prezentuje m.in. Ruszczę jako prekursorski ośrodek kanonikatu świeckiego w Małopolsce, opisuje średniowieczną szkołę przykościelną w Ruszczy, przybliża architekturę kościoła wraz z jego zabytkowym wyposażeniem (najstarszy małopolski, malowany na desce obraz epitafijny Wierzbiety - obecnie w Muzeum Narodowym w Krakowie), przedstawia listę duchowieństwa parafii od 1222 r. Polecam.
08.07.2009 22:55
Plebiscyt „Przodownik Nowej Huty” rozstrzygnięty. Znalazłem się w pierwszej dziesiątce laureatów. To duże wyróżnienie. Tym, którzy na mnie głosowali serdecznie dziękuję.
Antoni Łapajerski
27.06.2009 19:36
Z satysfakcją informuję, że jestem "nominowany" do plebiscytu „Przodownik Nowej Huty” organizowanego przez Gazetę Wyborczą. Do 1 lipca br. można głosować na moją kandydaturę (mam numer 18), wchodząc na stronę www.krakow.gazeta.pl i otwierając zakładkę „Przodownik Nowej Huty – głosowanie”.
Osoby doceniające moją działalność jako społeczny opiekun zabytków oraz zadowolone z istnienia strony „Nowa Huta mniej znana” zapraszam do udziału w plebiscycie.
Antoni Łapajerski
17.06.2009 0:43
Pierwszy krok w celu URATOWANIA ODNALEZIONEJ KAPLICZKI W RUSZCZY zrobili sami mieszkańcy. Więcej o "akcji" podnoszenia kapliczki z ziemi proszę przeczytać w folderze "Szczególnie polecam". Artykuł ilustrują liczne zdjęcia.
29.05.2009 22:23
Z przyjemnością informuję, że w dziale POCZYTAJ, w folderze „Przedruki z książek”, rozpoczynamy prezentację opracowania „Dzieje parafii Ruszcza do 1795 r.”. Jest to praca magisterska napisana w 2004 r. na Akademii Pedagogicznej przez Piotra Maroszka, mieszkańca Dojazdowa, obecnie kleryka 4 roku Krakowskiego Seminarium Duchownego.
Historia regionu obejmuje okres od czasów prehistorycznych do momentu skasowania kolegiaty, a następnie prepozytury w Ruszczy. Co kilka tygodni ukazywać się będzie kolejny z pięciu rozdziałów. Myślę, że Goście odwiedzający portal NHMZ odnajdą w tej pracy wiele ciekawych informacji nie tylko o Ruszczy ale i innych miejscowościach należących do parafii rusieckiej: Branicach, Chałupkach, Dojazdowie, Krzysztoforzycach, Mikluszowicach, Stryjowie, Wadowie, Woli Rusieckiej, Wyciążu.
Ksiądz Piotr Maroszek obiecał, że na zakończenie publikacji jego pracy na stronie NHMZ dopisze dodatkowy rozdział Dziejów, obejmujący okres od 1795 do 1945 roku.
06.03.2009 2:05
Po publikacji w Dzienniku Polskim na temat strony NHMZ skontaktował się ze mną Pan Leszek Gołyźniak z Ruszczy. Przekazał rewelacyjną wiadomość: jest kolejna kapliczka na terenie Nowej Huty. Niestety, trochę zapomniana i w nienajlepszym stanie.
Czytaj w dziale "Szczególnie polecam" oraz w Fotogalerii działu KAPLICZKI
15.02.2009 19:01
Ostatnio dodałem zdjęcia kapliczek i krzyży przydrożnych w zimowej szacie (Beszcz, Czyżyny, Górka Kościelnicka, Kościelniki, Wadów, Węgrzynowice, Wróżenice). Zrobiłem też kolejne zdjęcie jednego z najładniejszych drewnianych ganków zdobiących wiejskie domy. Zachował się jeszcze w Wadowie, ale jego stan techniczny wskazuje na rychły koniec.
07.12.2008 23:57
Zapraszam do przeczytania ciekawego artykułu W. Cyganika poświęconego pilotowi Władysławowi Polesińskiemu, którego cudowne ocalenie z katastrofy samolotu w 1931 r. zostało upamiętnione krzyżem postawionym na Kujawach k. Pleszowa. Historia pilota przedstawiona jest w dziale "Artykuły prasowe".
Oczywiście w fotogalerii KAPLICZEK dodano zdjęcie tego krzyża.
30.11.2008 0:41
W dziale "Artykuły prasowe" polecam dodane artykuły o mogilskim klastorze, kościele w Ruszczy, dworach w Pleszowie, Branicach, Kościelnikach i Pławowicach, nowohuckiej archeologii, odnowionych kapliczkach i inne.
Jest też artykuł red. Krystyny Lenczowskiej o stronie "Nowa Huta mniej znana", który jeszcze w lipcu 2007 r. ukazał się na łamach Głosu Tygodnika Nowohuckiego.
11.10.2008 2:57
Po dłuższej przerwie dodałem artykuł o konserwacji nowohuckich kapliczek w 2007 roku. Zapraszam do folderu "Szczególnie polecam".
25.02.2008 22:00
W lutowym numerze LODOŁAMACZA są artykuły o Nowej Hucie w sieci - "Www Nowej Hucie. Subiektywny przewodnik po nowohuckich stronach." U nas w folderze Artykuły prasowe przedruk - jest też o stronie "Nowa Huta mniej znana".
17.02.2008 0:33
Kolejne wspomnienia Pani Marii Kozuli z d. Radoszek o Mogile i Czyżynach lat 30-tych XX w. dodane w folderze "Szczególnie polecam". Przy okazji zmieściłem kilka współczesnych widoków Mogiły.
03.02.2008 22:56
Po opublikowaniu artykułu o kowalu Rojku otrzymałem od jego rodziny dużo dodatkowych informacji. Zapraszam tych, którzy zdążyli się z nim zapoznać, do ponopwnej lektury, a tych którzy będą mieli okazję przyczytać tą historię po raz pierwszy, zapewniam, że znajdą w nim wiele ciekawostek o dawnych Bieńczycach.
28.12.2007 0:43
W folderze "Szczególnie polecam" zapraszam do poznania losów Norberta Rojka - bieńczyckiego kowala oraz kapliczki św. Floriana, która z jego działki przewędrowała na plac przy Arce Pana.
25.10.2007 23:47
O systemie przeciw-pożarowym, który będzie chronił nasz najcenniejszy zabytek architektury drewnianej - kościół św. Bartłomieja w Mogile, możesz przeczytać w dziale "Szczególnie polecam".
09.05.2007 0:01
W dziale "Artykuły prasowe" dodałem publikacje Krystyny Lenczowskiej o przeniesieniu Muzeum Archeologicznego z os. Zielonego do Branic oraz o konserwacji polichromii Stanisława Samostrzelnika w krużgankach klasztoru O. Cystersów w Mogile.. Polecam też dodaną wcześniej rozmowę z Adamem Gryczyńskim o hicie ostatnich miesięcy, jego albumie "Czas zatrzymany".
03.04.2007 23:27
Powiększają się archiwalia kapliczkowe. Do fotografii (wyszukanej w Muzeum Etnograficznym) nieistniejącej już drewnianej Bożej Męki w Czyżynach dochodzi zdjęcie kapliczki filarowej z małą figurką św. Floriana w Ruszczy. Wykonał je tuż po II wojnie światowej Pan Konrad Siermontowski a dotarło do mnie dzięki uprzejmości Pana Adama Gryczyńskiego. Zapraszam do Fotogalerii.
16.03.2007 22:09
W folderze "Szczególnie polecam" III i ostatnia część opisu rekonstrukcji i konserwacji kościoła w Krzesławicach - Konserwacja ołtarza głównego. Dodałem też kilka nowych zdjęć do częśći I i II. Sukcesywnie uzupełniam też folder "Słowniczek" - dodałem kolejne hasła i zdjęcia do już istniejących - zapraszam.
W przygotowaniu wspomnienie o Norbercie Rojku, bieńczyckim kowalu i jego związku z kapliczką św. Floriana stojącą obecnie na placu przy Arce Pana.
11.03.2007 10:30
W folderze "Szczególnie polecam" dodana II część opisu rekonstrukcji i konserwacji kościoła w Krzesławicach - Konserwacja polichromii, rzeźby Ukrzyżowanego Chrystusa, ambony i ołtarzy bocznych.
03.03.2007 18:41
Nastąpiła mała przebudowa strony NHmz. Przy okazji, zapraszam do nowego działu "Szczególnie polecam", powstałego z połączenia dwóch innych, gdzie dziś dodany został ciekawy opis rekonstrukcji i konserwacji drewnianego kościoła w Krzesławicach. Materiał, jaki powstał na podstawie dokumentacji konserwatorskiej, okazał się tak obszerny, że przedstawię go w trzech częściach. Dziś umieszczona część I - Przeniesienie kościoła z Jawornika i rekonstrukcja w Krzesławicach. Wkrótce c.d.
25.02.2007 21:58
Tym razem polecam stare fotografie nieistniejących już obiektów: krzyż drewniany Boża Męka, który kiedyś stał w Czyżynach, przy drodze w pobliżu fortu Pszorna, mniej więcej tu gdzie teraz jest wjazd do Politechniki Krakowskiej [patrz: Kapliczki - Fotogaleria], oraz XIX w. dom drewniany Piotra Tynora - stał dawniej w pobliżu kapliczki ceglanej w centrum Czyżyn. [patrz: Domy - Fotogaleria]. Zapraszam też do obejrzenia w "Portrecie Nowej Huty" zdjęć z budowy kościoła w Czyżynach pochodzących z albumów rodzinnych Pana Józefa Hajto oraz zdjęć przekazanych mi przez Pana Krzysztofa Tynora - fotografie robione były nad Wisłą, na Kopcu Wandy, w Czyżynach. Pan Krzysztof prosi o informacje jeżeli ktoś rozpozna osoby na tych zdjęciach.
11.02.2007 19:12
"Odkryłem" następne stare kapliczki na terenie Nowej Huty!!!
1. Pięknie odnowiona, w otoczeniu zieleni przy zakładach tytoniowych Philip Morris w Czyżynach. W książce St. Sudera jest zdjęcie z uroczystości poświęcenia figury Matki Boskiej Niepokalanej przez Arcybiskupa Metropolitę Krakowskiego Adama Sapiechę.
2. Obok dawnego młyna Lelitów ukrywa się wśród krzewów bukszpanu mała kapliczka Matki Boskiej Lourdeńskiej w t.zw. grocie. Stoi pomiędzy Dłubnią a Młynówką w Bieńczyczach.
3. Nieopodal dawnego dworku w Bieńczycach, przy ul. Kaczeńcowej, zawieszona na drzewie kapliczka skrzynkowa ufundowana przez ks. proboszcza Gorzelanego.
11.01.2007 0:22
Dodałem kilkanaście nowych map wschodnich okolic Krakowa i planów Nowej Huty, w tym najstarszy jaki udało mi sie zdobyć - z 1955 r. Wymieniłem też znaczną część z tych już pokazanych, na skany lepszej jakości. Powinny być bardziej czytelne. Zapraszam do obejrzenia.
21.12.2006 20:08
Sukces!!! Piękny drewniany krzyż w Zesławicach, t.zw. Boża Męka, został uratowany. Po konserwacji wrócił na swoje miejsce przy ul. Ku Raciborowicom. Opis renowacji 100-letniego zabytku oraz wiele zdjęć w folderze Materiały własne. Zapraszam.
Są też kolejne artykuły red. Krystyny Lenczowskiej z Głosu - Tygodnika Nowohuckiego, m.in. o nowohuckich dworach, o społecznych opiekunach zabytków, oraz o projekcie turystycznego zagospodarowania osiedla Mogiła, autorstwa Piotra Skuchy. O społeczych opiekunach zabytków pisała też red. Katarzyna Kobylarczyk w Dzienniku Polskim - w tym jest też o mojej skromnej osobie. Poczytaj.
21.10.2006 10:14
Kolejne uzupełnienie Słowniczka - dodano ponad 30 nowych haseł (w większości ilustrowanych zdjęciami) m.in. antepedium, archiwolta, boniowanie, rustyka, sgraffito. Opisano różne konstrukcje drewniane występujących w architekturze. W pojęciach "tablica erekcyjna" oraz "zamki i okucia kościelne" wykorzystano opisy z "Encyklopedii staropolskiej ilustrowanej" Zygmunta Glogera. Wyjaśniono znaczenie ciekawych nazw, z którymi możesz się zetknąć wchodząc na strony poświęcone zabytkom architektury, takich jak: żabka, czołganka, żebro, rysie, ślimacznica, jaskółczy ogon, ośli grzbiet, rybi pęcherz, tęcza, rzygacz itp.
23.12.2006 1:15
Gorąco polecam wejście z linkowni na stronę www.uwolnicteksty.pl.
W zakładce "Pobierz PDF-y książki" polecam moje teksty w rozdziałach: 014 - kapliczki, 022 - szafraniec, 026 - hanka tucznio. Pozostałe oczywiście również. Są to rozmowy z mieszkańcami Nowej Huty oraz kilka słów o naszych kaplczkach.
Całość powstała w ramach projektu "nowa_huta.rtf (relacje-teksty-forma)" a opublikowana została w Księdze Uwolnionych Tekstów.
10.04.2006 0:25
Dodano pierwszą partię zdjęć do słowniczka, na razie są ilustracje do haseł do litery "L"

<<< :[   1  2   ]: >>>


: Reklama : Patronat : Autorzy : Copyright 2004 - 2009 © NHMZ : v3.3 :